יורם קראוס: עובדות מעניינות על שביל האינקה

יורם קראוס מציג עובדות מעניינות על שביל האינקה

טיול בשביל האינקה הוא אחד הדברים הפופולריים ביותר לעשות בעת ביקור בפרו, מסביר יורם קראוס, חובב טיולים, הרפתקאות ואקסטרים. זוהי גם הדרך הטובה ביותר להגיע למאצ'ו פיצ'ו, מוסיף יום קראוס. מוזמנים לקרוא ולהתעדכן במידע שימושי על פרו ועל שביל האינקה.

השביל שימש לעלייה לרגל ולכבוד פסגות קדושות. זה היה גם אמצעי תקשורת. הם השתמשו במערכת שנקראת khipu או quipu, שהקליטה מידע באמצעות קשרים.

יורם קראוס מציג עובדות מעניינות על שביל האינקה
יורם קראוס. שביל האינקה

1. בני האינקה השתמשו בו כדרך סחר

יש מעט טיולים בעולם המשלבים נוף כה מדהים עם חוויה תרבותית עתיקה. ההריסות לאורך הדרך מוסיפות לציפייה להגיע למאצ'ו פיצ'ו, וסיום הטרק הוא הזדמנות לחקור את אחד הפלאים הארכיאולוגיים החשובים בעולם.

בני האינקה פיתחו מערכת שבילים מורכבת, הידועה בשם Qhapaq Nan, שקישרת בין האימפריה שלהם לכל פינות השטח העצום שלה בפרו של היום. השבילים חיזקו את כוחם של בני האינקה, ואיפשרו להם להעביר במהירות סחורות ושירותים ברחבי הטריטוריה העצומה שלהם.

בני האינקה היו גם מאסטרים בתקשורת, כשהם השתמשו במערכת המתוחכמת של רישומי קשרים, או quipus, כדי להעביר מידע על פני האימפריה העצומה שלהם. זו הסיבה שהם היו כל כך יעילים וחזקים כמו כובשים.

2. זה מסע רוחני

לדברי תיירים רבים, חווית הטיול בשביל האינקה היא יותר מסתם פיזית. הם מרגישים קשר רוחני עם הנוף, והם אומרים שזו חוויה שאין דומה לה.

בני האינקה האמינו שכל חלק בעולם קשור. הייתה להם גם אמונה באיזון ובסימטריה. ניתן לראות זאת במאצ'ו פיצ'ו, המורכב ממבנים וטרסות סימטריים.

הטרק לאורך שביל האינקה חולף על פני חורבות עשירות באוצרות ארכיאולוגיים. אלה כוללים את Llactapata, Willkarakay ו-Runkurakay. לכל אחת מהחורבות הללו יש משמעות משלה ומספקות נופים ייחודיים. למשל, לווילקראקאי יש מבנה חצי עגול וייתכן שהיה מקדש לכמרים דתיים.

3. זה טיול מאתגר

בנוסף לטיול תובעני פיזית, שביל האינקה הוא גם אתגר בגובה. הטרק לוקח אותך בין 3,000 מ' ל-4,000 מ', אז חשוב להקדיש זמן לפני המסלול להתאקלם – באופן אידיאלי, יותר מכמה ימים בלבד.

למרבה המזל, רוב האנשים הולכים בשביל האינקה כחלק מקבוצה מודרכת ויהיה להם מדריך שיעזור להם לאורך הדרך. הם יוכלו להציע עצות ותמיכה לגבי הכושר למסלול וכיצד להתמודד עם הגבהים הגבוהים.

הזמן הטוב ביותר לטייל בשביל האינקה הוא בעונת הכתפיים, שהיא אפריל-מאי וספטמבר-אוקטובר. זה כאשר מזג האוויר קריר ויבש יותר, כך שניתן לצפות לתנאים מתונים יותר. עם זאת, עדיין יכול להיות קר בלילה, אז ארזו כובע שמש ואטומים למים.

4. זו חוויה של חיות בר

שביל האינקה הוא ביתם של מינים רבים של בעלי חיים וצמחים. כך למשל אפשר לראות לאמות (Lama glama), שהן חיות מבויתות והן חלק מתרבות האנדים כבר אלפי שנים.

לוטרת הנהר (Lontra longicaudis) היא יונק נוסף שניתן לראות לאורך השביל. מין זה מאכלס את אזורי הביצות של מרכז ודרום אמריקה, כמו גם אזורים הרריים בגובה רב כמו מאצ'ו פיצ'ו.

השביל הוא גם מקום מצוין לראות את דוב המשקפיים (Tremarctos ornatus). מין גדול ואוכל עשב זה חי בהרי פרו, קולומביה, בוליביה, אקוודור וצ'ילה. בנוסף, אולי תראו את יונק הדבש של האנדים (Cyrtopodium yaroo).

5. זו חוויה תרבותית

מעט יעדי טיולים בעלי משמעות תרבותית כמו שביל האינקה. השביל הוא לא רק יופי טבעי מדהים אלא היה חלק בלתי נפרד מרשתות התחבורה והתקשורת של האימפריה. זה גם אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

הטרק חוצה ארבעה אזורים אקולוגיים ברורים עם מיקרו אקלים משתנה. לדוגמה, האזור הראשון ידוע כ-Quechua או Qhapaq Nan ויש לו אקלים יבש המתאים לחקלאות.

האזור הבא, הסוני או ג'אלקה, הוא אזור בגובה רב שבו החקלאות קשה יותר. ואז יש את האזור האחרון, Sayacmarca, אשר מאמינים כי היה מבצר צבאי. יש בו סדרה של חורבות מרשימות. הוא כולל גם מערכת טרסה יוצאת דופן. הוא נבנה בגובה גבוה מאוד ומציע נופים מרהיבים של ההרים שמסביב.

לעמוד הבית.