מור קריידלמן – המלצה

מור קריידלמן – עובדות מעניינות על מנזר ומוזיאון סן מרקו

אם יש מקום לבקר בו, ממליץ מור קריידלמן, מומחה להתחדשות עירונית ולטיולים בעולם, על איטליה. והפעם, המלצה חמה לבקר במנזר ומוזיאון סן מרקו שבאיטליה.

המלצה חמה של מור קריידלמן

מנזר סן מרקו והמוזיאון מכיל את אחד האוספים החשובים ביותר של יצירות הרנסנס בעולם. אבל לא כולם יודעים את כל מה שמעניין באתר המרתק הזה. המוזיאון תופס את החלק העתיק ביותר של המנזר מימי הביניים. מנזר שהיה פעם ביתם של נזירים דומיניקנים. מאוחר יותר הפך לביתו של המטיף המפורסם Girolamo Savonarola. הוא זה שהטיף נגד הדקדנס של המנהגים ובסופו של דבר נתלה ונשרף בשנת 1498 בפיאצה דלה סיניוריה.

מנזר סן מרקו והמוזיאון , מור קריידלמן.

המנזר נבנה במקור במאה ה-13, אך הוגדל ונבנה מחדש במאה ה-15 על ידי איל מדיצ'י קוזימו האב. זה ששכר את האדריכל האהוב עליו מיכלוצ'ו כדי לפקח על העבודה. נוסיף כי הבניין נועד להיות מקדש ידע ועדיין נמצא בו אוסף חשוב של כתבי יד עתיקים.

לפשט את חיי הנזירים

למנזר, שעוצב להיות דגם של מנזר מושלם מהמאה החמש עשרה, הייתה תוכנית רציונלית מאוד שהתבססה על החידושים שהביא ברונלסקי. היא נועדה לארגן ולפשט את חיי הנזירים. הקלויסטרים הם דוגמה מצוינת לתוכנית רציונלית זו והספרייה היא אחת הדוגמאות הטובות  של אדריכלות הרנסנס.

המבקרים במוזיאון יכולים ליהנות מסיור בחדרים ששימשו בעבר לאירוח הנזירים, כמו תאי המעונות והחדר הגדול (החדר בו אכלו הנזירים). המסדרון הראשון מעוטר בציורי קיר של ביאטו אנג'ליקו. אלו הן בין היצירות המפורסמות שלו, והן מציגות את השלב האמנותי הבוגר שלו.

פריי ברטולומיאו

במסדרון הבא ציור של צייר הרנסנס הגדול השני של פירנצה, פריי ברטולומיאו.  ציור זה נקרא הערצת הקוסמים ומתאר סצנה מתוך סיפורם של החכמים המבקרים את ישו התינוק באבוס שלו. זוהי דוגמה נפלאה לסגנון האמנותי החופשי שאפיין את עבודתו של מאסטר זה.

עוד נציין כי, חדרים נוספים במוזיאון כוללים חדר פרקים, חדר לבבו וחדר אוכל קטן. זה האחרון שימש בעבר כמקום בו יכלו עולי רגל לרחוץ את ידיהם לפני האכילה והוא מעוטר בתבליטי טרקוטה מזוגגים על ידי בית המלאכה של דלה רוביה.

פריי ג'ירולמו סבונרולה

המוזיאון מכיל גם את התא של פריי ג'ירולמו סבונרולה, שבו הוא חי מ-1489 ועד מותו. זה גם ביתו של הפעמון המפורסם הידוע בשם לה פיאגנונה, פעמון שהושמע מדי יום כדי לקרוא לנזירים לתפילה ומאוחר שימש להכרזת מותו של המטיף השנוי במחלוקת. המוזיאון פתוח מיום שני עד שישי, למעט יום ראשון הראשון, השלישי והחמישי בחודש, חג המולד, ראש השנה וה-1 במאי. הכניסה חינם. סיורים מודרכים זמינים לקבוצות של 10 ומעלה. למידע נוסף, בקר באתר הרשמי של המוזיאון. ביקור במוזיאון הוא חובה לכל מבקר בפירנצה. זהו אוצר אמיתי שראוי לראות ולחוות. זה מקום שבו קל לאבד את עצמך ולהילקח אחורה בזמן.

לאתר העסקי של מור קריידלמן התחדשות עירונית