שלומי שי אמויאל מציג עובדות על פיג'י

הצצה לעובדות פיג'י – מאת שלומי שי אמויאל

שמי שלומי שי אמויאל, תמצאו ברשת כל מיני אתרים שלי על מוסכים, כלי רכב, פרסום ושיווק אבל האמת שאחת האהבות הגדולות שלי – טיולים בעולם. במסגרת הכתבות שלי בחרתי לספר לכם הפעם על פיג'י. כאן שלומי שי אמויאל ואם אתם לפני טיול לפיג'י כדאי לכם לקרוא את הכתבה הבאה.

הארכיפלג של פיג'י שוכן בחצי הכדור הדרומי הטרופי. יש בה כ-300 איים ו-500 איים אך רק 100 מיושבים. שני האיים העיקריים הם ונואה לבו ו-ויטי לבו, שבהם מתגוררת רוב האוכלוסייה ושם נמצאת עיר הבירה סובה. שני האיים הגדולים הרריים וצפופים ביערות טרופיים. קבוצות האיים האחרות כוללות את Taveuni ו-Kadavu, קבוצת Lomaiviti ו-Lau Group כולל יעדי התיירות הפופולריים, קבוצת האיים Mamanuca וקבוצת יאסאווה. הנה כמה עובדות על פיג'י על ההיסטוריה, הפוליטיקה, האנשים והחברה שלה.

עובדות על פיג'י על היסטוריה

מתנחלים הגיעו לפיג'י כנראה בסביבות 500 לפני הספירה. במחצית הראשונה של המאה ה-16 גילה נווט אירופאי את פיג'י. מיסיונרים ומלחים נטרפים אכלסו את פיג'י במהלך החלק הראשון של המאה ה-19. עם זאת, נוכחותם של אנשים אלה הביאה לסכסוכים שבטיים ולחימה בין הקבוצות הילידים של פיג'י. כמאמץ לסיים את הסכסוך, ביקש צ'יף פרמאונט קאקובאו מבריטניה הגדולה לשלוט על האיים בשנת 1874. תחת השלטון הבריטי הקימה פיג'י את מטעי קני הסוכר שלה.

עובדות פיג'י על הממשלה

פיג'י זכתה בעצמאותה באוקטובר 1970. עם זאת, סכסוכים בין הודים ומפלגות פוליטיות ילידיות של פיג'י הביאו שתי הפיכות במאי ואוקטובר 1987. בשנת 1990, חוקה חדשה יצרה רוב מחוקק קבוע ובשנת 1992, בחירות לפרלמנט התחתון החדש. הבית נערכו ואל"מ Sitiveni Rabuka הפך לראש הממשלה. רבוקה זכה בקדנציה נוספת בבחירות 1994. רבוקה יצרה את הוועדה לביקורת חוקתית, שהובילה לחוקה חדשה בשנת 1997. בערך בזמן הזה הפכה פיג'י שוב לחלק מחבר העמים. המילניום החדש ראה סט נוסף של הפיכות ומרדים, האחרון הוא הפיכה בדצמבר 2006.
לפיג'י יש כוח צבאי גדול ומאז סוף שנות ה-80, הצבא שולט במדינה או משפיע מאוד על השלטון הממשלתי.

עובדות אחרות על פיג'י

המטבע של פיג'י הוא הדולר הפיג'י. יש לו אקלים טרופי. לפיג'ים יש שפה משלהם אבל רוב המקומיים מדברים אנגלית. פיג'ים הם גזע מעורב של פיג'ים ילידים ממוצא מלנזי, הודים, סינים, אירופאים ומיעוטים אחרים. זוהי בעיקר מדינה נוצרית (כ-80 עד 90 אחוזים) עם הודו-פיג'ים המשתייכים לדתות ההינדיות והמוסלמיות. רוגבי נחשב לספורט הלאומי של פיג'י ונבחרת הרוגבי הלאומית שלה השתתפה ארבע פעמים בגביעי העולם ברוגבי. בפיג'י יש חברה מאוד קהילתית עם זיקה חזקה למשפחה, לכפר ולאדמה.